Porta Community Unit School District #202

Skip to main content
Main Menu Toggle
District » PORTA Staff Directory

PORTA Staff Directory

Matt Brue - Superintendent

Amy McMahan - PORTA Jr. Sr. High School Principal

Laura Esslinger - Transportation Coordinator

Jeff Hill - PORTA Jr. Sr. Assistant Principal / Athletic Director

Eric Kesler - PORTA Central Principal

Megan Howard - Petersburg Elementary Principal

Kari Eddings - Bookkeeper

Kirtus French - Technology Director

Bob Wethington - Maintenance Director

Brad Woolsey - Maintenance Asst.-Days

Matt Brue - Cafeteria Director

Becky King - Unit Secretary/Payroll

Melissa Cory - Special Education Administrator

BUS DRIVERS

Dean Sexton

Dale Taylor

Jennifer Canady

Mark Zanger

Bev Rouse

Rick Chapman

Gena Sinclair

Mark Kern

Rafer Dunbar

Tiffany Thomas

Jon Greger

Jon Jacobus

Lauretta Klauzer

Angie Cottingham

Kristy Klauzer

Mark Cox


BUS MONITOR

Teresa Bacon

Michelle Petersen

Tara Biggs

Jan Hess

Taihlor Sinclair


BUS MECHANIC

Rick Chapman

Teachers

Don Quigg - Industrial Technology

Lonnie McAnally - Building Trades/CAD

Mark Cox - Dr. Ed./Biology

Shelby Bradley - Jr/Sr. High PE

Michelle Gomez - Jr./Sr. Health, PE

Shelbie Saladino - Jr/Sr High Physical Science/STEM

Holly Haschemeyer - Jr./Sr. Math

Tito Gomez - Spanish

Darcy Hacke - JH English

Rachel Lantz - HS English

Mike Hough - HS English, Speech

Linnay Taylor - HS Guidance Counselor

Rich McMahan - PE, Dr. Ed

Rachel Chalmers - HS English

Andrea Hart - HS English

Jacob Wooldridge - JH/HS Social Studies

Angie Owens - JH/HS Math

Courtney Matheny - Ag

Pat Raftis - American History

Megan Ludwinski - JH Math

Nick Rathgeb - HS Biology

Jessica King - Family & Consumer Sciences, Resource Mgmt.

Carrie Jo Donnan - Jr.-Sr. Math

Doug French - JH English

Jen Grimaldi - Jr/Sr High Art

David Stier - Earth/Space Science/Physics/Chemistry

Brett Leischner - JH/HS Social Studies

Lisa Willhite - 7th Grade Science

Shannan Wintermeyer-Hobbs - CNA Class  ½ time

 

TRAVELING TEACHERS

Geri Bell - District Librarian

Raquel Reid - Choral Director- Jr.-Sr. High & Central

Heidi Jacobus - Central in A.M.  Jr-Sr High in P.M.-SAP, Truancy Specialist

Brianna Todd - District Nurse

Tara Landon - Nurse PRN

Melissa Blankestyn - JH/HS Band & Central

Andrew Biermann - Central PE, HS Dr. Ed


Special Education

Lora Puckett - SRS/SRC

Jill Reichert - SRS/SRC

Tricia Turek - Social Worker

Becky Welker - CBE-JH

Stacey Schafer - SRS/SRC
Stephanie Burdell - SRS/SRC

Jon Jacobus - Psychologist

Dale Meyers - SRS/SRC

Nicole Taylor - SRS/SRC Aide

Katie Winkelman - SRS/SRC Aide

Brandy McWhorter - CBE Aide


Non-Certified

Jennifer Montross - Individual Aide

Jessica Koch - Individual Aide

Stephanie Roseboom - Individual Aide

Kevin Molohon - Truancy

Marsha Kahbeah - Attendance Secretary

Robin Clark - High School Secretary

Gena Sinclair - Cafeteria Recorder

Tracy Vaughn - Head Cook

Nicole Holbrook - Asst. Cook

Heaven Kaylor - Asst. Cook

Mary Iacono - Dishwasher

Mary Sinclair - Dishwasher/Asst. Cook

Dennis Lynn - Custodian

Bob Nelson - Custodian

Keith McBride - Custodian

Teachers

Teagan Thomson - 5th Grade

Samantha Sloman - 3rd Grade

Natasha Garst - 3rd Grade

Nathan Herkert - 3rd Grade

Suzanne Conklin - 4th Grade

Lisa Howard - Reading Specialist

Todd Kelly - 5th Grade

Emily Brooks Smith - 4th Grade

Jake Stewart - 6th Grade

Michael Benanti - 6th Grade

Nancy Greger - 6th Grade

Renee Carter - 6th Grade

Sally Ames - 5th Grade

Brent Davis - 5th Grade

Lisa Kuehl - 4th Grade

Mike Logsdon - PE

 

TRAVELING TEACHERS

Geri Bell - District Librarian

Raquel Reid - Choral Director- Jr.-Sr. High & Central

Roberta Thomas - Computer Lab Supervisor (P. Elem., Central)

Heidi Jacobus - Cental in A.M.  Jr-Sr High in P.M.-SAP, Truancy Specialist

Brianna Todd - District Nurse

Alison Doherty - K-6 Guidance Counselor (P. Elem, Central)

Tara Landon - Nurse PRN

Melissa Blankestyn - JH/HS Band & Central

Andrew Biermann - Central PE, HS Dr. Ed


Special Education

Jan Hunt - Aide

Lori Bottom - Aide

Tara Biggs - Aide

Pam Geiss - Aide

Laura Winkelmann - SRS/SRC

Amy Little - Speech

Rita Masten - SRS/SRC

Heather Corum - SRS/SRC

Allie Rains - CBE

Eric Jamieson - SRS/SRC


Non-Certified

Julia Territo - Secretary

Stephanie Hough - Nurse @ Central

Kirsten Blakeman - Classroom Aide-Title I
Kristy Klauzer - Library Clerk-Title I

Justin Duckwiler - Title I Classroom Aide

Erin Brown - Individual Aide 
Samantha Weaver - Individual Aide

Ashleigh Miller - Individual Aide
Jan Miller - Cafeteria Recorder

Debra Lynn - Head Cook

Susan Leverton - Asst. Cook/Dishwasher

Tomoko Kamiyama - Dishwasher

Jake Vaughn - Custodian

Jeremy Rutherford - Custodian

Teachers

LeeAnn Schilling - 2nd Grade

Nikki Zimmerman - 2nd Grade

Courtney Alexander - 2nd Grade

Hannah Kyes - Kindergarten

Kim Deters - Title I-Reading Specialist

Brooke Mountain - Kindergarten

Tammy Garner - Transitional Kindergarten

Christina Hance - 1st Grade

T.J. Zimmerman - 1st Grade

Stephanie Wankel - 2nd  Grade 

Mary Kate Smith - Elem. Fine Arts

Jennifer Gum - Kindergarten

Aubrey Fickas - 1st  Grade

Erin Noel - 1st Grade

Hailey Blair - Pre-K

Kristin Johnson - Pre-K

Jill Hoke - Pre-K

Sheila Vincent - P.E./RtI

Mallory Moffitt - Kindergarten

Stephanie Everson - Music ½ time, Pre-K @ Greenview

 

TRAVELING TEACHERS

Geri Bell-District Librarian

Roberta Thomas - Computer Lab Supervisor (P. Elem., Central)

Brianna Todd - District Nurse

Alison Doherty - K-6 Guidance Counselor (P. Elem, Central)

Tara Landon - Nurse PRN

 

Special Education

Tracy Muller - S/L

Kelly Aidich - ECE

Lisa Lesones - CBE

Becky Gilbert - SRS/SRC

Jennifer Servis - SRS/SRC

 

Non-Certified

Ronda Sidwell - Classroom Aide-Title I

Rita Noll - Elementary Technology Aide-Title I

Angie Jiannoni - Library Clerk

Wendy Beckerman - Parent/Community Coordinator

Carmen Jackson - Kindergarten Aide

Brooke Siders - Classroom Aide-TK

Sara Prosser - Classroom Aide-Pre-K

Robin Pettit - Classroom Aide-Kindergarten

Caroline Koch - Classroom Aide-Pre-K

Stephanie Willis-Creech - Classroom Aide Kindergarten

Courtney Bedtka - Individual Aide

Kota Graziano - Individual Aide

Shelby Gurski - Individual Aide

Paige Brown - Classroom Aide-Title I

Shannon Becker - Classroom Aide-Pre-K

Nicole Pieper - Individual Aide

Lauren Hart - Classroom Aide Kindergarten

Robin Wheaton - Secretary

Debbie Shimkus - Lunch Recorder

Terry Willis - Asst. Cook/Dishwasher

Lynette Venable - Head Cook

Richard Lynn - Custodian

Brian Atterberry - Custodian